Tuesday, April 29, 2014

Велика китайска стена


      Строежът на стената започва още през 4 век пр.н.е. в епохата на Пролети и есени и на Воюващите царства. През следващите 2300 години повече от 20 китайски династии работят по укрепването и удължаването ѝ, като така се създава най-голямото съоръжение с военна цел в света. Най-голям принос имат династиите Цин, Хан и Мин, които построяват повече от 6000 км.

       Владетеля на царство Чу - Чън през III в.пр.н.е., като контрамярка срещу нападенията на царство Чи, който започва да строи от камъни и пръст голяма квадратна стена. На места тя е заменена от водни канали или естествени планински прегради и по нейната дължина са построени малки крепости. Тази стена се приема за първообраза на този тип строителство. Скоро и другите царства започват да следват примера му и да строят стени да се отбраняват едно от друго, както и от варварските племена от Север. Най-късата от тези стени е 50 км, а най-дългата над 500 км. Останките от тези първи стени показват териториите на отделните царства.



      Голяма част от стената (около 1000 км) е построена по време на царство Цин, за да се защити от атаките на номадските племена.

Thursday, April 24, 2014

Забраненият град

          Разположен в центъра на град Пекин, Забраненият град е бил дом на китайски императори от втората половина на династията Мин до края на династията Цин (1641-1911 г.). Пълното име на двореца е "Пурпурен забранен град". Названието му произтича от факта, че в миналото достъпът до него е бил строго забранен за външни лица, а всяко нарушение се наказвало със смърт.

          Днес комплексът се нарича Дворец-музей и е един от петте най-известни дворцови комплекси в света, наред с Версайския дворец във Франция, Бъкингамския дворец във Великобритания, Белия дом в САЩ и Кремъл в Русия. Обявен е за част от световното културно-историческо наследство на ЮНЕСКО през 1987 г.


            Чрез изграждането на 75 административни сгради, 800 двореца, библиотеки, павилиони, ателиета, храмове, дворове и градини се появил град в града. Той бил ограден от дълга и висока червена стена, а тя от своя страна – заобиколена от крепостен ров пълен с вода. Според легендата броят на стаите в комплекса бил 9999, тъй като китайците смятат 10 000 за число, символизиращо безкрайността и само боговете могжели да имат дворец с толкова на брой стаи. 


             Задачата, поставена пред главните архитекти на Града, била да създадат архитектурен шедьовър в съответствие с принципите на Фън Шуй. Дворецът е разделен на мъжка и женска част – Ин и Ян. В четирите ъгъла на стенаите се намират четири кули, които в миналото били най-видимата част от комплекса за простосмъртните хора. Забраненият град официално се дели на вътрешен и външен двор. Вътрешният двор е разположен в северната част и обхваща жилищните помещения, а външният се намира в южната част и включва административните здания.


            От октомври 2008 година всеки заинтересован да посети Забранения град може да го направи виртуално, благодарение на правителството на Китай и корпорацията IBM. Със съвместни усилия те публикуват в Интернет триизмерно копие на двореца, което точно пресъздава начина, по който е изглеждал по времето на династията Цин.

Теракотената армия, Китай

           Теракотената армия, Китай Теракотената армия, Китай Теракотената армия е археологическа находка и произведение на изкуството открито през 1974 година от селяни, които копаели кладенец близо до сегашния китайски град Сиан. Докато ровят в пръстта изваждат от нея глинени фигури и проправят пътя към една от най-големите археологически находки за изминалия 20 век.
       Теракотената армия се намира в планината Лишан, град Сиан. Представлява ансамбъл от статуи на 8 101 воѝни и половина поради остатъка от тялото на една статуя. Всичко това, заедно с каляските и конете е в реален размер и е изработено от теракота. Височината на войните варира от 185 см до 209,77 см. Намират се във висока пирамида с обща площ от 350 кв.м и височина от 76 метра.
        Счита се, че е построена около 240 пр.н.е. Включена е в Списъка на световното културно и природно наследство на ЮНЕСКО. За изграждането на теракотената армия първият китайски император Цин Шъхуан използва огромни финансови и човешки ресурси. Строителите в обекта наброяват над 700 хиляди души, времето за строителството е около 40 години, но до смъртта на императора гробницата не е построена. Всичките войни са изваяни специално за да охраняват императора в неговия задгробен живот. Днес хилядите войници от Теракотената армия са достъпни за обществени посещения, като са изложени заедно с други находки от могилата в специален музей. Всяка година Теракотената армия привлича около два милиона туристи от цял свят.